OPIS FORMALNO – STYLISTYCZNY
Kamienny nagrobek profesora Władysława Biegańskiego został wykuty z piaskowca typu szydłowieckiego z osadzoną na ukośnym pulpicie czarną, granitową płytą.
Jest to obiekt wolnostojący z płytą o znacznych rozmiarach jak na ten typ, posiada ponad 277 cm długości na 162 cm szerokości.  
Jego klasycyzująca, surowa forma o cechach antycznych, zbliżona jest do tumby nakrytej pochyłą płytą przekraczającą rozmiarami podstawę, wznoszącą się ku wezgłowiu.
Tumba z płytą tworzą nagrobek pulpitowy, środkowa część płyty posiada zagłębienie, w którym, osadzono czarną, granitową tablicę z wykutą inskrypcją nagrobną. Krój liter i cyfr z wyraźnie zaznaczonymi szeryfami, nad nimi znajduje się średnich rozmiarów wykuty krzyż łaciński.
Tablicę otacza, piaskowcowa bordiura z dekoracją reliefową - wicią roślinną, przeplatającymi się gałązkami oliwnymi, dębowymi i palmetami. Motywy te w symbolice sepulkralnej mają swoje przypisane znaczenie oraz treści.
Palma od początków Chrześcijaństwa jest symbolem zmartwychwstania, w wiekach późniejszych nierzadko odnosiła się do cnót nieboszczyka np. na polu działalności publicznej a także osiągnięć w dziedzinie nauki.
Gałązki oliwne są symbolem pokoju, przeznaczonego ludziom sprawiedliwym, mogły też pełnić rolę talizmanu zapewniającego zmarłemu pośmiertny spokój.
Liście dębowe, pieńki, żołędzie, te motywy zazwyczaj umieszczano na grobach mężczyzn. W starożytności oznaczały dzielność i niezłomność, wytrwałość i potęgę. Uniwersalny symbol nieśmiertelności.
Pionowe powierzchnie płyty, grubości 16 cm. zostały opracowane przez skucie dłutami tworząc silnie fakturowaną, rustykalną powierzchnię.
Poniżej, znajduje się tumba złożona z masywnych, pionowo ustawionych piaskowcowych płyt grubości ok. 24 cm. Ściany boczne oraz tylnia opracowana dłutami rzeźbiarskimi o nadanej fakturze, pionowych rowków.
Od frontu znajduje się pionowo ustawiona, otwierana niegdyś zastawa, wyposażona w okrągły, żelazny uchwyt. Po bokach, posiada symetrycznie ustawione płyciny z płaskorzeźbionymi, pionowo i symetrycznie ustawionymi palmetami.
        inskrypcja: wykuta na granitowej tablicy nagrobnej:


         †
WŁADYSŁAW BIEGAŃSKI
UR. DN. 28.IV ZM. 29.I.1917
1857- 1917
HALINA BIEGAŃSKA-PŁODOWSKA
28.XI.1885 - 17.V.1935
MIECZYSŁAWA
ROZENFELD – BIEGAŃSKA
2.IV.1866 3.VI.1954

 

Materiał z dokumentacji konserwatorskiej:

Konserwacja kamiennego nagrobka pulpitowego
Dr Władysława Biegańskiego na cmentarzu komunalnym Kule w Częstochowie.

ABAKUS-KONSERWACJA ZABYTKÓW
mgr Dominik Synowiec
ul. Władysława Żeleńskiego 9
31-353 Kraków
tel. 889-814-677
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.